Proč lupy vznikají a jak se jich zbavit

29. října 2020

Lupy jsou často nejvíce vidět, když padají z vlasů a pokožky hlavy na ramena, což může mít negativní vliv na naši sebedůvěru. Lidé s lupy navíc trpívají svědivostí a šupinatostí pokožky hlavy, které způsobují nepříjemné pocity. Lupy nejsou nakažlivé, ale mohou výrazně znepříjemnit náš život. Bez správné léčby bývá těžké se jich zbavit.

 Jaké další příznaky se mohou spolu s lupy objevit?

  • Svědivá nebo suchá pokožka hlavy
  • Produkce kožního mazu
  • Viditelné šupinky odumřelé kůže na pokožce hlavy

Co lupy způsobuje?

Existuje řada faktorů, které mohou tvorbě lupů napomáhat, od suché pokožky přes přípravky vlasové péče, až po určitá onemocnění nebo zdravotní problémy. Lupy nezpůsobuje špatná hygiena, ale pokud si vlasy nemyjete pravidelně, mohou být viditelnější. Podívejme se na některé z hlavních příčin tvorby lupů.

Malassezia

Malassezia patří mezi houby. U mnoha lidí se přirozeně vyskytuje na povrchu kůže a představuje nejčastější příčinu lupů a seboroické dermatitidy (seborey). Podobá se kvasinkám, ke svému růstu potřebuje tuky a často se nachází v místech s mazovými žlázami, jako je například pokožka hlavy, obličej a horní polovina těla. Když tato houba roste, může způsobovat další nárůst kožních buněk, což následně vede k zánětu a intenzivnější produkci kožního mazu. Staré kožní buňky odpadávají rychleji, a to právě v podobě lupů.

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida patří k častým kožním potížím a způsobuje ji přemnožení kvasinek na kůži. Může se projevovat svědivostí, šupinatostí a zarudnutím pokožky hlavy, obličeje nebo jiných míst na těle a také zhoršuje problémy s lupy.

Suchá pokožka

Suchá pokožka patří k častým příčinám lupů zejména v zimním období, kdy jsme vystaveni vlivům chladnějších teplot a vnitřního vytápění. Pokud máte ve vlasech nebo na pokožce hlavy malé šupinky, které nevypadají mastně, případně pokud máte suchou kůži i na jiných částech těla, vaše potíže s lupy s největší pravděpodobností způsobuje právě suchá pokožka.

Kožní potíže

Lupy se mohou objevovat nebo zhoršovat následkem určitých onemocnění včetně Parkinsonovy choroby či některých kožních potíží, jako je například ekzém či lupénka. Ekzém způsobuje suchost, zarudlost, šupinatost a svědivost pokožky. V případě lupénky se pak na kůži objevují zarudlá šupinatá ložiska, přičemž odlupující se šupinky jsou někdy zabarvené do stříbrna. Oba tyto druhy kožních potíží mohou postihnout i pokožku hlavy a způsobit lupy.

Přípravky vlasové péče

Citlivost na přípravky vlasové péče, jako jsou barvy, tužidla, gely či laky, může způsobit alergické reakce nebo kontaktní dermatitidu. Látky obsažené v těchto přípravcích mohou dráždit kůži a narušit její vnější vrstvu, pokožka hlavy je pak vysušená, šupinatá a tvoří se na ní lupy.

Střídání ročních období

Změny ve venkovních teplotách i v našem bezprostředním okolí, jako je například větší vystavení vlivům vnitřního vytápění, mohou způsobit vysoušení kožních buněk na pokožce hlavy, a vést tak ke zhoršení problémů s lupy.

Jak může Nizoral přispět k léčbě lupů

Šampon Nizoral léčí lupy i další typické příznaky doprovázející lupy, jako je vysušená, mastná, šupinatá, zarudlá a svědivá pokožka hlavy, a dokáže jim také předcházet. Navíc léčí i zánět související s lupy a ulevuje od zarudnutí a svědění pokožky hlavy.

Šampon je šetrný k vlasům a cíleně léčí základní příčiny lupů a nikoli pouze příznaky. Tím pomáhá zbavit se těchto problematických kožních obtíží. Aktivně chrání pokožku a přispívá tak k boji proti úporným lupům. Je klinicky prokázáno, že při 4týdenní léčbě závažných problémů s lupy má Nizoral lepší výsledky než šampony s pyrithionem zinečnatým.