Může to vypadat jako lupy - i když to lupy nejsou
Může to vypadat jako lupy – i když to lupy nejsou
Některé kožní nemoci, jako jsou lupy nebo seboroická dermatitida, jsou způsobeny zejména kvasinkou Malassezia furfur. Tato onemocnění by měla být léčena přípravkem Nizoral®, který obsahuje ketokonazol 2%.
Rovněž existují onemocnění, která jsou lupům příbuzná a mají podobné příznaky. Mimo jiné sem patří:
spálení sluncem, napadení vešmi, atopická dermatitida (neurodermatitida) a lupénka
Strávili jste moc času na slunci?
Nikdy nechoďte na pláž, na výlet do hor ani třeba do města na zmrzlinu bez opalovacího krému. Vyhýbejte se polednímu slunci. Noste čepici a vhodné oblečení, abyste omezili expozici těla slunečnímu záření. Na jaře si dejte dostatek času na to, abyste si na slunce zase zvykli. Stačí jen zdravý rozum. I tak ale ke spálení sluncem dochází až příliš často. Ultrafialové záření slunce může naši pokožku poškodit. Výsledek vypadá jako opravdové spálení: červená, zrudlá, svědivá pokožka. V nejhorších případech se objevuje i bolest a puchýře.
Po několika dnech se kůže oloupe pomocí stříbřitě bílých šupinek. Tyto šupinky však nejsou lupy. Poškozená kůže se obnoví a zotaví a zbaví se přitom poškozených buněk.
Příště, až půjdete na slunce, nezapomeňte:
- použít dostatečné množství opalovacího krému
- vzít si vhodnou pokrývku hlavy
- mít na sobě vhodné oblečení
- vyhýbat se polednímu slunci
- dát tělu čas, aby si postupně zvyklo na intenzitu slunce
To snad ne, vši!
Když děti chodí do školky nebo do školy, je jen otázkou času, kdy se téma „vši“ objeví. Někteří mají štěstí a jsou nákaze ušetřeni. Jiní mají vši pravidelně a šíří je mezi členy rodiny. Důvod je nejasný. Vši žijí s lidmi odjakživa a nijak nesouvisí s osobní hygienou. Zostouzení a výčitky tak nejsou na místě.
Jakmile doroste do plné velikosti, přelézá veš z jedné hlavy na druhou. Dětské prameny vlasů představují dokonalý způsob přenosu – zejména pokud si děti hrají s hlavami u sebe. Veš může na své příští „ubytování“ také čekat na polštáři.
Samice vší kladou vajíčka na jednotlivé prameny vlasů poblíž pokožky hlavy. Když se vylíhne další generace vší, zůstanou po nich prázdná vajíčka (hnidy). Tyto hnědošedé hnidy mohou vypadat jako lupy.
Když najdeme jednu veš, budou někde ostatní – většinou na hlavách dalších lidí. V případě podezření na napadení vešmi je důležité rychle jednat: je třeba neprodleně uvědomit příslušné prostředí (školku, školu, okruh přátel). Díky tomu mohou další rodiče nebo přátelé rychle zakročit. Schválené produkty proti vším pomohou infekci rychle a účinně vyřešit.
Atopická dermatitida se často „spraví sama“
Případy atopické dermatitidy (neurodermatitidy) se v posledních letech rapidně množí. V současné době se jedná o jednu z nejrozšířenějších dětských nemocí. Neurodermatitida není nakažlivá. Je však chronická (= trvalá), nebo se objevuje opakovaně. Vědci dosud nedokázali odhalit příčiny atopické dermatitidy. Domnívají se, že by se mohlo jednat o kombinaci genetických faktorů, imunologických změn a vlivů prostředí.
Při atopické dermatitidě nedokáže viditelná část naší kůže, stratum corneum (latinsky „rohovitá vrstva“), řádně plnit svoji funkci ochranné bariéry. Kůži poškozují zánětlivé reakce. Možná příčina: nedostatek konkrétního proteinu (filaggrinu), který je nezbytný pro vyvažování úrovně vlhkosti kůže. Poškozená, suchá kůže také není schopná se bránit proti látkám způsobujícím podráždění nebo alergie.
Kůže s oblastmi atopické dermatitidy je citlivá, suchá a často zarudlá. Často je také extrémně svědivá. Škrábání, které následuje, pokožku dále ničí. Zanícená kůže zesílí a olupuje se.
Jak dlouho lidé obvykle trpí atopickou dermatitidou? Tato skutečnost silně závisí na tom, kdy člověk jako dítě onemocněl. U dětí, které zažívají příznaky během prvního roku života, nemoc obvykle do třech let zmizí. Osm z deseti dětí, u nichž se objeví příznaky ve věku od dvou do pěti let po deseti letech žádné příznaky nemá. Dospělí mají atopickou dermatitidu vzácně, ale pokud ji mají, je závažnější než u dětí.
Lupénka: Poškození těla i duše
V případě lupénky pacienti často trpí mnoha způsoby. Nejen že svědění může být k zešílení, zejména v noci, a pacienti proto nemohou spát, ale nemoc může zároveň představovat psychickou zátěž. Mnoho lidí s ekzémem se za vzhled své pokožky stydí. Schopný pediatr nebo dermatolog může pacientům nabídnout vhodné možnosti léčby a informace.
Nejprve je třeba říci, že lupénka (psoriasis vulgaris) není nakažlivá. Jedná se primárně o genetické (dědičné) onemocnění. Dosud nebylo definitivně určeno, co nemoc způsobuje.
Kožní buňky tvořící keratin, takzvané keratinocyty, tvoří naši ochrannou vrstvu kůže nazývanou epidermis. Mnohokrát se dělí a obvykle po čtyřech týdnech zanikají. S lupénkou k dělení buněk dochází mnohem rychleji. Mrtvé kožní buňky se nedokážou vyrovnat s rychlostí, s jakou vznikají nové. Spouštěčem je autoimunitní reakce, kterou často doprovází kožní zánět. Mezi příznaky patří začervenalé, zesílené léze na kůži. Mohou být extrémně svědivé a jeví se jako stříbřité a šupinaté skvrny. Nemoc postupuje v jednotlivých fázích, takže se opakovaně objevují stavy, kdy se nemoc opět rozhoří.
Lidé s lupénkou zároveň často trpí psychickými problémy: nemoc nezpůsobuje jen svědění a nepohodlí. Pacienti se často setkávají s odmítáním a vylučováním z každodenního života, protože jsou svou nemocí viditelně poznamenáni. Nezbytná a rozsáhlá péče o pokožku zabere hodně času – což je dnes vzácná komodita. Kromě toho lupénka není jen nemoc kůže. Může se rovněž rozšířit do kloubů a orgánů.
Pokud si myslíte, že můžete trpět lupénkou, kontaktujte svého dermatologa. Dermatolog může určit přesnou diagnózu, předepsat vhodné léky a poskytnout rady ohledně nezbytné péče a další podporu.