Zbavte se lupů – žijte zdravě

Co může proti lupům udělat každý

Lupy se často mylně považují za kosmetický problém. Nejčastěji jsou však lupy způsobeny kvasinkovou houbou Malassezia furfur. Vedle vnějších faktorů existují také osobní rizikové faktory, které mohou mít přímý dopad na naše zdraví a podporovat vznik lupů. Patří sem duševní, fyzické a výživové faktory. Které jsou tyto osobní rizikové faktory?

Hormonální nerovnováha, stres, predispozice k alergiím, špatné stravování a oslabená odolnost organismu

Platí zde stejná pravidla jako v případě (vnějších) faktorů prostředí: Některé z těchto faktorů můžeme ovlivnit – například změnou stravy. S jinými můžeme potřebovat pomoc – například pomoc lékaře.

 

Každodenní život bez stresu

Osobní rizikové faktory mohou hrát roli v rozvoji lupů – některé více než jiné.

Hormonální nerovnováha

Hormony v těle přenášejí důležité informace. Řídí procesy, jako je rovnováha solí a vody. Kromě toho mají vliv na produkci kožního mazu. Maz je vrstva na povrchu kůže. Díky ní máme hladké vlasy a chrání pokožku před patogeny. Bohužel může příliš velké množství mazu vést k lupům, protože Malassezia furfur, kvasinková houba způsobující lupy, se mazem živí. Nadměrné množství mazu podporuje její růst. Proto lidé trpící hormonální nerovnováhou, například během puberty, mívají lupy. V těchto případech je nedocenitelné mít léčebný přípravek, jako je Nizoral®, který proti houbě účinně bojuje.

Stres

Lidé, kteří již trpí intenzivním stresem, nepotřebují další stres v podobě lupů. Stres může způsobovat lupy, protože narušuje imunitní systém. Stres může kůži vysušit a způsobit pocení. Také může podporovat tvorbu mazu na povrchu kůže. Možné důsledky: lupy. Lupy nám mohou stres ještě prohloubit. Kdo potřebuje bílé šupinky na ramenou na svém prvním rande? Nikdo. Proto je nejlepší začít používat přípravky, jako je Nizoral®, v raném stádiu. I když jsme v situaci, kdy se stresu není možné vyhnout, můžeme vždycky vyhledat pomoc našich přátel nebo psychologa. Pokud jde o stres způsobený lupy, můžeme se spolehnout na účinnou a rychlou léčbu přípravkem Nizoral®.

Predispozice k alergiím

Počet lidí trpících alergií v posledních letech roste. Někteří lidé kýchají při prvním náznaku pylu, zatímco jiní můžou být nadměrně citliví na kočičí chlupy. Lidé, kteří jsou alergičtí na některé látky, mohou trpět svěděním pokožky a mohou se u nich objevit lupy.

Špatné stravování

Víme to sami: Když jíme večer mastná jídla a pijeme alkohol, ráno se obvykle necítíme dobře. Jsme unavení a opotřebovaní. Malí neviditelní obyvatelé naší kůže, mikroorganismy, jsou nadšení, protože jim začíná hostina. Výsledkem je nečistá mastná pleť způsobená nadměrnou tvorbou mazu. To může vést ke vzniku lupů. Proto je důležité na stravování dbát – zejména v případě lidí, kteří mají k lupům sklony. Vyvážená strava bohatá na vitamíny a zinek je dobrá pro celé tělo. Totéž platí i pro kůži a vlasy. Neznamená to, že bychom se měli úplně vzdát alkoholu, kávy, cukru a výrobků z pšenice. Umírněná konzumace, zdravé stravování a pravidelné cvičení však pomáhá posilovat imunitní systém a může přispívat ke zdravým vlasům.

Oslabená odolnost organismu

Už jsme se dozvěděli, že stres mate imunitní systém a může vést ke vzniku lupů. Někteří lidé se již potýkají s oslabeným imunitním systémem. Jsou to mimo jiné pacienti s chronickými onemocněními, jako je cukrovka nebo Parkinsonova choroba. Tyto osoby často trpí lupy.

 

Léčivé přípravky, jako je Nizoral®, který obsahuje účinnou léčivou látku ketokonazol 2%, brání růstu hub způsobujících lupy. Zdravý životní styl tento efekt podporuje.