Lupy způsobené vnějšími faktory

Které faktory prostředí podporují vznik lupů
a jak je možné se jim vyhnout

Ochrana životního prostředí je dobrá věc. Pokud se v pořádku životní prostředí, jsme v pořádku i my. Věc má bohužel i své stinné stránky: V případě lupů, které jsou nejčastěji způsobené kvasinkou Malassezia furfur, může prostředí představovat také zdravotní riziko. Některé vnější vlivy prostředí mohou přispívat ke vzniku lupů tím, že ovlivňují produkci kožního mazu a podporují nadměrný růst houby.

Které jsou tyto vnější vlivy?

  • Znečištění vzduchu
  • Extrémní podmínky počasí
  • Nízká vlhkost vzduchu
  • Čepice nebo šátek kolem hlavy
  • Některé produkty péče o vlasy a stylingové produkty

Některé z těchto vnějších vlivů můžeme ovlivnit. Například můžeme rozhodnout o tom, jaké produkty péče o vlasy budeme používat. Jiné vlivy prostředí však ovlivňovat nemůžeme. Jednotlivec zmůže jen málo například s počasím. Nezbývá nám než chránit sami sebe.

A vyhýbat se podráždění pokožky

Vnější faktory ovlivňují a podporují vznik lupů – každý svým způsobem.

Znečištění vzduchu

Znečištění vzduchu může podporovat vznik lupů. To jistě znají obyvatelé velkých měst. Vzduch je plný zplodin, což má vliv nejen na obtížné dýchání. Není to dobré ani pro kůži. Kůže přijímá méně vitamínu E. Vitamín E kůži chrání. Znečištění vzduchu může podráždit také pokožku hlavy. Možné důsledky: Svědění a zánět pokožky hlavy a lupy. Znečištění vzduchu však nejme vystaveni jen venku. Vědci zjistili, že mnoho škodlivých plynů, jako je například formaldehyd, se vyskytuje i v mnoha uzavřených prostorech. Vědecké studie například ukazují, že koncentrace formaldehydu ve vzduchu může narůstat, pokud se v místnosti hodně kouří. Účinná látka ketokonazol 2% v přípravku Nizoral® omezuje nežádoucí červenání a ulevuje od svědění.

Extrémní podmínky počasí

Extrémními vedry trpí všichni – zejména pokožka hlavy, která se hodně potí. Díky tomu je pro houbu způsobující lupy snazší nekontrolovaně růst.

Suchý vzduch

Velmi suchý vzduch v místnosti není pro naši kůži dobrý. To je patrné zejména v silně přetopených místnostech v zimě. Naše kůže vysychá. Potíme se. Naše kůže produkuje více mazu, který představuje ideální prostředí pro rozmnožování kvasinkové houby, která způsobuje lupy.

Čepice nebo šátek kolem hlavy

V zimě se rádi zachumláme do něčeho teplého. Předtím, než vyjdeme ven, se nejprve oblékneme – jednu vrstvu na druhou. Samozřejmě nesmí chybět čepice a šála. Takové oblečení ale přináší i nevýhody: I když brání tomu, abychom umrzli, teplota na pokožce hlavy se zvyšuje. Výsledný pot představuje dokonalé prostředí pro množení kvasinkové houby Malassezia furfur, která způsobuje lupy.

Nizoral® bojuje proti nadměrnému rozmnožování této kvasinky. Díky tomu minimalizuje tvorbu lupů.

Používání některých produktů péče o vlasy a stylingových produktů

Každý chce mít krásné vlasy. Používáme tužidlo, laky nebo gely. Je to dobrý pocit být krásní. Někdy to přeženeme a používáme vlasové produkty příliš často, v příliš velkém množství nebo špatného typu. Zejména citlivá pokožka na to ihned reaguje. Dojde k jejímu podráždění, což může vést ke vzniku lupů.

Nizoral® působí úplně jinak. Obsahuje účinnou látku ketokonazol 2%. Nizoral® působí na vlasy mimořádně jemně. Vedle toho, že předchází vzniku lupů rovněž účinně působí proti svědění a zarudnutí.