O lupech a nemocech způsobených houbami

Lupy nejsou jen kosmetický problém

Příčiny vzniku lupů mohou být různé. Citlivá pokožka může reagovat na vlasové produkty,
stravu nebo hormonální a sezónní výkyvy. Příčinou však mohou být také různé kožní choroby.

Předchozí Další

Lupy

Co jsou „normální“ lupy?

Lupy jsou onemocnění pokožky hlavy, které způsobuje vznik viditelných šupin, které se spojují s kožním mazem a vytvářejí bílé až nažloutlé šupinky. Mazové žlázy jsou přítomné v kůži každého člověka. Tyto žlázy produkují lipidy. Když se lipidy dostanou na povrch kůže, nazývají se kožní maz (směs tuků a bílkovin). Díky mazu jsou vlasy a kůže hladké, lesklé a odpuzují vodu. Maz chrání proti dehydrataci. Lupy se také nachází na pokožce hlavy téměř každého člověka, protože naše kůže se neustále obnovuje tím, že se zbavuje starých a odumřelých kožních buněk. Když se dostanou do kontaktu s mazem, stávají se z nich viditelné kožní šupinky.

Houby

Malassezia furfur

Malassezia je rod hub (kvasinkových). Přirozeně se vyskytuje na povrchu kůže lidí a zvířat. Jedním z druhů tohoto rodu je Malassezia furfur. Tato kvasinka pro svůj růst potřebuje tuk. Proto žije na kůži pokryté mazem a vlasatých oblastech těla:

  • Pokožka hlavy
  • Pokožka obličeje
  • Hruď a záda

Koncentrace houby na pokožce hlavy až 46 % je normální a ničemu neškodí. Pokud se však houba nekontrolovaně rozmnoží (do koncentrace až 74 %), může vyvolat vznik lupů. Při koncentraci přesahující 83 % může způsobovat onemocnění kůže.

Dermatitida

Seboroická dermatitida

K seboroické dermatitidě dochází, když je kůže silně napadena kvasinkovou houbou Malassezia furfur. Označuje se také jako seboroický ekzém. Dobrá zpráva: seboroická dermatitida není nakažlivá.

Až 50 % světové populace trpí lupy. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších kožních chorob na celém světě. Lupy a seboroická dermatitida mohou být pro osoby, které postihnou, velmi zatěžující. Je potřeba je léčit správnými prostředky.

Seboroická dermatitida a lupy se často objevují na hlavě a v obličeji, ale mohou se objevovat také na jiných částech těla. Často se jedná o sezónní záležitost: objevuje se častěji v zimě než v létě. Jako léčba se doporučují antifungální produkty.

Jak poznat seboroickou dermatitidu?

  • Jasně viditelný povlak, který je nažloutlý a mastný
  • Někdy je pokožka v zasažených oblastech zarudlá
  • Pokožka v těchto místech často pálí a/nebo svědí

Existují také jiné kožní poruchy, které vypadají podobně, ale mají jiné příčiny. Sem patří lupénka nebo neurodermatitida (atopická dermatitida). Správnou diagnózu vždy určí dermatolog.

Kůže

Tinea Versicolor (Pityriasis versicolor)

Kvasinka Malassezia způsobuje onemocnění tinea versicolor (pityriasis versicolor). Nejčastější příčinou je Malassezia furfur. Obvyklé příznaky onemocnění jsou následující:

  • Nejprve malé, později větší kulaté nebo oválné skvrny na kůži
  • Skvrny v různých odstínech červené (růžové, hnědé, červené, černé)
  • Zasažené oblasti kůže jsou výrazně světlejší než okolní zdravá kůže, nebo jsou dokonce bez pigmentu (pityriasis versicolor alba)
  • V zasažených oblastech je pokožka lehce oteklá, ale svědění se objevuje zřídka a pokud se objeví, je jen mírné

Neškrábejte se. Jinak by se kůže mohla v malých šupinkách oloupat. Tato houba nezpůsobuje lupům podobnou seboroickou dermatitidu, ale opět se zde jedná o kvasinkou Malassezia furfur.

Co pomáhá? Při akutní léčbě pomáhají zejména antifungální produkty. Skvrny v postižených oblastech jsou však často viditelné i několik měsíců po léčbě. Léčba by měla preventivně pokračovat i po uzdravení.

Jak fungují antifungální produkty?

Antifungální přípravky odstraňují příčinu nemocí způsobených houbami. Pokud je pokožka hlavy nadměrně kolonizována kvasinkovou houbou Malassezia furfur, bylo prokázáno, že látka ketokonazol 2% je mimořádně vhodná. Narušuje buněčnou membránu kvasinky. Ketokonazol 2% tak bojuje proti jejímu nadměrnému množení a minimalizuje tvorbu lupů. Účinek trvá až dva týdny po umytí.

Informace

Antifungální přípravky jsou léčiva používaná v boji proti houbám. Antifungální přípravky sestávají z antimikrobiálních látek, které zabraňují růstu hub nebo je dokážou zabíjet. Proto se antifungální přípravky používají jako účinná léčba fungálních onemocnění (mykóz).

Antimikrobiální látky jsou chemické látky, které omezují nebo zabíjejí mikroorganismy. Vedle antifungálních látek sem patří antibiotika pro boj s bakteriemi a dezinfekční látky.