Zdravá pokožka hlavy: jak ji udržovat v dobré kondici

29. dubna 2020

Nejčastější příčinou lupů a seboroické dermatitidy je Malassezia, jedná se o druh houby, která se u mnoha lidí přirozeně vyskytuje na povrchu kůže. Lupy způsobené plísňovou infekcí nejsou nakažlivé a v populaci se nacházejí poměrně běžně. Není třeba se za ně stydět. Je však důležité dodržovat správnou péči o pokožku hlavy.

Existuje řada možností, jak podpořit zdraví pokožky hlavy, například zdravou stravou zajišťující přísun základních vitamínů. Podívejme se na některé ze způsobů, jak udržovat pokožku hlavy zdravou.

Chraňte pokožku hlavy před poškozením

Způsobů, jak pokožku hlavy chránit, je hned několik:

  • Chraňte pokožku hlavy před sluncem a spálením pomocí klobouku. Spálení od slunce může vést k poškození nebo podráždění pokožky hlavy.
  • Omezte používání přípravků vlasové péče, jako jsou například laky, barvy, tužidla a gely. Chemické látky v nich obsažené mohou dráždit a vysušovat pokožku hlavy nebo způsobovat nadměrnou produkci kožního mazu.
  • Pokud trpíte lupy, pravidelně si myjte vlasy šamponem proti lupům, jako je například šampon Nizoral, který obsahuje aktivní složky jako ketokonazol bojující proti základní příčině tvorby lupů.

Zdravá pokožka hlavy: jak ji udržovat v dobré kondici

Ke zdravé pokožce hlavy přispívá i vyvážená strava

Nejenže se díky zdravé stravě bohaté na živiny a vitamíny budete celkově cítit lépe, ale také podpoříte zdraví pokožky své hlavy. Důležitou roli zde hrají bílkoviny. Řada potravin bohatých na bílkoviny obsahuje i další základní živiny důležité pro zdraví pokožky hlavy, jako je například zinek, železo a vitamín B.

Jezte potraviny plné vitamínů A a C, které pomáhají zlepšovat prokrvení pokožky hlavy, a tím ji udržovat zdravou. Přísun vitamínu C můžete zvýšit tím, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny, jako jsou papriky, borůvky, pomeranče, rajčata, jahody a tmavá listová zelenina jako brokolice a kapusta.

Vitamín A podporující zdraví pokožky hlavy pak získáte například z tučných ryb, vajec, jater, špenátu, mrkve, manga, meruněk a sladkých brambor. Konzumace potravin bohatých na vitamíny A a C prospívá nejen pokožce hlavy, ale i kůži jako takové a imunitnímu systému, který nám pomáhá v boji s nemocemi a infekcemi.

Jak pomáhá Nizoral?

K nejběžnějším problémům pokožky hlavy, od kterých lze ulevit nebo které lze léčit kosmetickými či léčivými přípravky, patří lupy a seboroická dermatitida (častý kožní problém způsobený přemnožením kvasinek na kůži).

Kosmetických přípravků proti lupům je k dispozici celá řada, mnohé z nich však pouze tlumí příznaky, aniž by skutečně léčily příčinu. Naproti tomu léčivé přípravky jako šampon Nizoral příčinu problému léčí a současně pomáhají předcházet jeho dalšímu výskytu.

Přestože se vám tedy může zdát, že kosmetické přípravky na lupy fungují, příčina vzniku lupů přetrvává, pouze tolik nevnímáte jejich příznaky. Kosmetické šampony proti lupům přinášejí zlepšení pouze při trvalém používání a po jejich vysazení se lupy mohou vrátit.

Léčivé přípravky jako například Nizoral představují dlouhodobé řešení, které léčí příčinu lupů i seboroické dermatitidy a díky aktivní látce ketokonazol účinkují i v případě závažnějších potíží s lupy. Nizoral vyléčí lupy již za jeden měsíc a není nutné ho používat trvale.